Blagoslov novega bandera sv. Valentina

Danes, 14. februarja, goduje Sv. Valentin, duhovnik in mučenec, ki je živel v 3.stoletju. O Sv. Valentinu vemo zelo malo, gotovo je le to, da je bil mučenec v času zadnjih preganjanj v rimskem cesarstvu in je umrl mučeniške smrti okoli leta 270. Staro izročilo pravi, da je bil duhovnik. Zato ga upodabljajo v mašnem plašču s palmovo vejo v roki in božjastnim dečkom ob vznožju.

O Sv. Valentinu so zapisali, da je po rimski legendi vrnil vid slepi deklici, ki se je nato z vso družino dala krstiti. Zato je Sv. Valentin zavetnik za oči in pravo spoznanje - pogled duše. Druga legenda pa pravi, da je svetnik ozdravil božjastnega sina nekega pogana, zato ga upodabljajo z otrokom, ki mu, v krču zvit, leži pod nogami in na podlagi tega velja Sv. Valentin za priprošnjika božjastnih bolnikov.

Sv. Valentinu je na slovenskem posvečenih 11 cerkva in kapelic, še več pa je oltarjev in kipov. Najbolj znana daleč naokoli pa je  naša romarska cerkev tukaj na Limbarski gori.

Prvič je omenjena okoli leta 1667. Ker je kmalu zaslovela kot romarska cerkev in je postala premajhna, so jo v prvi polovici 18. stoletja povečali. Gradnjo so zaupali baročnemu arhitektu Gregorju Mačku okoli leta 1735. V glavnem oltarju je kip Sv. Valentina, nad njim pa medaljon, ki nosi napis:

Sv. Valentin je od Boga prejel dva darova,to sta dar spreobrnjenja grešnikov in dar čudeža nad bolniki.

Pri nas je Sv. Valentin glasnik in posrednik božje dobrote. Vedno so ga imeli za priprošnjika zoper telesne slabosti in kužna znamenja. Je zaščitnik romarjev in znanilec pomladi, zavetnik čebelarjev in mladostnikov,  priporočajo pa se mu tudi mladoporočenci in zaljubljeni.

Na banderu, ki danes na novo obnovljen krasi našo cerkev, je na eni strani upodobljen Sv.Valentin, ki je zavetnik zdajšnje cerkve, na drugi strani pa je Sv. Tilen, ki je bil zavetnik prvotne cerkve.

Za obnovo slike je poskrbela restavratoka Anita Jakoš, križ in vse kovinske dele je obnovil Ivan Vidic, blago pa je bilo zaupano v roke šolskim sestram notredamkam iz Novega Mesta. Obnove palic se je lotil Franci Lipovec.

O izvoru bandera ni podatkov, niti izdelovalec  ni poznan. Med obnovo križa se pri njegovem podrobnem pregledu na notranji strani našla letnica 1816. Iz te lahko sklepamo, da je bilo prvotno bandero iz tistega leta, blago pa je nosilo letnico 1897, ki pa je verjetno letnica prve obnove.

Danes je za našo podružnično cerkev poseben dan, saj ga bo na povabilo našega župnika Kancijana Čižmana, blagoslovil profesor Bogdan Dolenc.

Metka Kosmač